Know who to contact

If you are calling from outside the District, call "460" for Child Care Services and Community Services and "580" for all others, plus the last four numbers on the extensions listed below. If dialing within the District, use the six digit extension.

General Questions: (949) 586-1234

District Office Phone Directory

Superintendent's Office

FAX: 951-0994

Name & Title Extension
Crystal Turner, Ed.D., Superintendent 233200
Theresa Henle, Executive Secretary, Board of Education & Superintendent 233200
Mark Perez, Director, Communications 233204
Carolyn Miltenberger, Secretary, Confidential 233204

Business Services

FAX: 586-7148

Name & Title Extension
Connie Cavanaugh, Assistant Superintendent 233226
Alex Armstrong, Administrative Secretary 233226
Susan Cortum, Director, Fiscal Services 233285
Josie Snijdewind, Risk Management 233271

Fiscal Services - Accounting

FAX: 586-7148

Name & Title Extension
Andrea Luna, Accounting Manager 233260
, Fiscal Analyst 233334
Gloria Lynch, Accounting Tech II, Attendance 233273
, Accounting Tech I 233277
Julie Mansfield, Accounting Tech I 233354
Jeanne Serich, Accounting Tech II 233343
Karen Terui, Accounting Tech I 233272
Larmecha Huff, Accounting Tech I 233256

Fiscal Services - Budget

FAX: 586-7148

Name & Title Extensions
, Budget Coordinator  
Tiffani Volpe, Accounting Manager 233333
Trang Tran, Special Projects Tech 233265
Noreen De Morgandie, Budget Tech 233475
Ellen Righi, Position Control Tech

233346

Fiscal Services - Purchasing

FAX: 454-1384

Name & Title Extension
Suzy Volpe, Purchasing Supervisor 233307
Tom Finley, Senior Buyer 233255
Lynne Watanabe, Buyer (MOC) 233326

Child Care Services

24150 Lindley Ave., Mission Viejo 92691; PHONE: 768-0981 ext 2; FAX: 770-7463

Name & Title Extension
Shirley Rockwood, Child Care Division Manager 222721
Taya Espinosa, Office Manager 222717
Reyna Morris, Child Care Supervisor 222706
David Blake, Child Care Supervisor 222716
Eric LaClair, Child Care Coordinator 222709
Kelly Vagi, Child Care Coordinator 222728
Tracee McRane, Clerk III 222760
, Clerk III 222737
Karen Johnson, Clerk III 222736
Janet Mills, Clerk III 222761

Community Services

PHONE: 768-0981 ext 1; FAX: 454-0790

Name & Title Extension
Kurt Walker, District Supervisor II- (Community Services/Athletics/Facility) 222729
Deborah Carlino, Community Services Assistant Coordinator 222724
Karen Shinozaki-Dole, Secretary 222704
Ryan Edison, Community Services Assistant Coordinator 222726
Barbara Consiglio, Clerk III 222705
Elizabeth Figarsky, Community Services Supervisor 222725
Tasha Johansen, Community Services Supervisor 222730
Ariela Corral, Community Services Coordinator 222722
Brett Brady, Community Services Coordinator 222723
Stephanie Goodwin, Community Services Assistant Coordinator 222713
Davin Duncan, Community Services Program Specialist 222732
Kenny Nash, Community Services Program Specialist 222714

Educational Services

FAX: 586-9643

Name & Title Extension
Laura Ott, Assistant Superintendent 233241
Donna Perez, Administrative Secretary 233241
Ron Pirayoff, Ed.D., Director III (Secondary) 233306
Benita Fitch, Secretary, Director 233306
Liza Zielasko, Director III (Elementary) 233238

Alison Couch, District Coordinator, TK-6 Humanities/Literacy

233460
Trish Shepherd, Secretary, Director 233238
Cathy Kane, District Coordinator,
Assessment
233340
Lisa Schleger, Secretary 233321
Lisa Paisley, Ed.D., District Coordinator, TK-6 STEM 233332
Marie Ferguson, Secretary 233348
Lisa Lopez-McClelland, District Coordinator, 7-12 Humanities/Literacy 233308
Kristy Owens, Secretary 233371
Robert Sherlock, District Coordinator,
7-12 STEM
233223
Shawna Knickerbocker, Secretary 233425
Michael Gomez, Ed.D., Induction Administrator 233461
Samira Yaganeh, College/Career Readiness 233222
Kimberly Thomason, District Coordinator,
College/Career Readiness
233441
Lisa Carrillo, Secretary 233268
Kevin Fairchild, District Coordinator, Educational Technology 233493
Jen Anderson, Ed Tech TOSA 233366
Kathleen Shafer, Ed Tech TOSA 233227
Elizabeth Armstrong, Ed Tech TOSA 233298
Gina Castillo, Clerk III,
District Receptionist
233523
Verification of Employment FAX: 949-598-3877

First Student Transportation

First Student Transportation 580-3299

Name & Title Extension
Melvin Florence, Location Manager 233470
Chris Loomer, Shop Manager 233261
Joaquin Arias, Safety Supervisor 233469
Georgene Nagem, Dispatch 233465
Karen Gable, Dispatch 233467
Dave Muhleka, Billing 233471
After hours: Dispatch/Emergencies
949-426-1531
 
Kimberly Seiver, SVUSD Transportation Tech 233335

Food Services

25566 Peter A Hartman Way, Mission Viejo CA 92691; PHONE: 830-4030; FAX: 830-0589

Name & Title Extension
Riki Pollard, Director, Food Service 233234
Helen Moore, Food Service Supervisor 233234
Brandon Jones, Food Service Supervisor 233234
Linda Robinson, Secretary, Director 233234
Kim Segler, Clerk III 233334

Health Services

Los Alisos Intermediate School - Room P-8; PHONE: 588-7651; FAX: 206-1219

Name & Title Extension
Tim Tatum, District Coordinator 225250
Rebecca Regalado, School Nurse (District) 222703
Ginger Skinner, School Nurse (District) 225251
Lisa Sheffer, School Nurse Assistant 225255
Amy Chaplin, School Nurse Assistant 225254
Vicky Knox, Secretary 225253

Human Resources / Benefits

Human Resources FAX: 586-4378 Aesop 800-942-3767

Benefits Insurance/Worker's Comp FAX: 454-0384 Absence Management: 800-942-3767

Name & Title Extension
Terry Stanfill, Ed.D., Assistant Superintendent 233217
Nancy Tanizaki, Administrative Secretary 233217
Bob Presby, Ed.D., Director 233244
Donna Wigdor, Confidential Secretary 233244
Gigi Cole, Personnel Analyst (Secondary-
Certificated)
233264
Anastasia Ryan, HR Tech II (Elementary-
Certificated)
233426
Shannon Ginther, HR Tech II (Certificated) 233225
Jody Gerard, HR Tech II (Certificated) 233235
Erica Gomba, HR Tech I (Classified) 233358
Theresa Nguyen, HR Tech I (Classified) 233239
Sue Snyder, HR Tech I (Classified) 233360
Monique Gomes, HR Substitute Caller 233430
Kris Aiken, Benefits Tech 233424
Amanda Coats, Benefits Tech Assistant 233424
Janette Rodriguez, Clerk III 233424

Maintenance, Operations & Construction (MOC)

FAX: 472-4107

Name & Title Extension
Stella Escario-Doiron, Chief of Facilities, Planning & Construction 233350
Jennifer Denmark, Planner, Facilities Planning & Construction 233229
Keri Follmer, Secretary, Director 233374
Pete Souder, Manager, MOC (Maintenance Office) 223878
Maria Ortenburger, Office Manager, MOC 233253
Ricky Garcia, Grounds/Custodial Supervisor 223886
, Maintenance Supervisor 233370
Douglas Monfils, Construction Supervisor 233494
Mary Dunivin, Clerk III 233408
Bertha Garcia, Clerk III 233251
Dominic Padilla, Telecom Specialist 233479
Dan Costache, Telecom Specialist 233498
Kimberly Seiver, Transportation Tech 233335

Mental Health

Los Alisos Intermediate School - Room P-6; FAX: 586-1280

Heather Balog, District Coordinator 223852
Jewel Thames, Secretary 223826
Dawn Celestino, Mental Health Counselor 233338
Jace Draper, Mental Health Counselor 223824
Lily Nunez, Mental Health Counselor 223889
Yuriko Lopez, Mental Health Counselor 223884
Jenny Sakounphong, Mental Health Counselor 223825
Nikole Florin-Smith, Counselor 222719
Mari Scott, Counselor 222718

Payroll

FAX: 580-3385

Name & Title Extension
Debbie Awalt, Payroll Manager 233211
Kathy Hixson, Lead Payroll Tech (A-C) 233369
Rachel Heiner, Payroll Tech (D-Ke) 233233
Eloisa Garcia, Payroll Tech (Kf-Q) 233216
Teri Paugh, Payroll Tech (R-Z) 233214
Cindy Resendez, Clerk III, (Vol-Ded) 233367
Marlene Perez, Clerk III 233359

Printing FAC/DOC CTR

FAX: 454-1421

Name & Title Extension
Tom Cronin, Print Press Tech 233353
Gilbert Resendez, Reprograph Tech 233301

SELPA

FAX: 580-3414

Name & Title Extension
Rae Lynn Nelson, Director I, SELPA 233394
Mary Richino, Secretary Director 233411
Stephanie Strietbeck, Program Specialist I 233395

Services For English Learners

FAX: 580-3440

Name & Title Extension
Rowena Mak, Ed.D., Coordinator, Services for English Learners 233347
Gema Segovia, Secretary/Translator 233347
Marie Bauch, Clerk III 233448
Mary Benton, ELD Resource Teacher 233330
Beth Borkowski, ELD SDAIE Language & Literacy Coach 233446
Nancy Cunnington-Lazaro, ELD SDAIE Language & Literacy Coach 233243
Karin Fortt, ELD Resource Teacher 233310
Marisela Gonzalez, Translator/Interpreter 233279
Marcela Ibanez, Grant Fund Site Coordinator 233362

Special Education

FAX: 454-1711

Name & Title Extension
Diane Clark, Ed.D., Director III, Special Education 233218
Lori Puchalski, Secretary, Director 233206
, Program Specialist III 233219
DeLayne De Morgandie, Secretary 233455
Deborah Miller, Program Specialist III 233319
Glenna Thacker, Secretary 233456
Mary Anderson, Program Specialist III 223445
Trish Hammond, Program Specialist III 233314
Denise Hunt, Assistive Technology 233453
Maggie Sedano, Medi-Cal/State Reporting Specialist 233497

Student Services

FAX: 586-1280

Name & Title Extension
Francis Dizon, Ph.D., Director I, Student Services 233212
Tahni Blume, Secretary, Director 233212
Marguerite Long, District Coordinator 233221
Tim Tatum, District Coordinator 233329
Michelle O'Neill, District Coordinator, Counseling 233733
Danielle DeLeon, Secretary 233492

Technology Services

HELP DESK: 855-4357

Name & Title Extension
Ozzy Cortez, Chief Technology Officer 233309
Lisa Healy, Technology Services Support Specialist 223714
Johnny Ng, Help Desk Technician 233276
Mark Tu, Information Services System Manager 223713
Michael Robbins, Information Services System Manager 233447
, Information Services Tech III 233381
Lori Anderson, Information Services Tech III 233290
Geoff Walchli, Information Systems Analyst 233473
Danny Palma, Software Developer Supervisor 233365
Thomas Le, Software Developer 233452
Chris Miwa, Software Developer 233382
Sammi Lee, Information Systems Analyst 233230
Nancy Nguyen, Web Content Developer 233257
Paul Nguyen, Information Services Network Manager 233210
Adrian Ethridge, Computer Analyst II 233443
Matthew Taylor, Computer Analyst II 233437
Ricardo Medrano, Computer Analyst I 233454
Randy Vu, Computer Analyst I 223746
Joshua Johannsen, Tech Assistant 223734
Robert Jarman, Tech Assistant 223735
Valerie Petty, Library/Media Tech 233296
Caroline Berle, Computer Services Tech 223872
Michele Loranger, Clerk II 223875

Warehouse

 

Name & Title Extension
Bruce Payne, Warehouse Supervisor 233315
Sarah Hamilton, Warehouse Delivery Worker II 233286
David Julian, Warehouse Delivery Worker II 233287
Gary Zimmerman, Warehouse Delivery Worker I 233274

Printable Phone Directories