Teachers and Websites

Career Technical Education (CTE) & Regional Occupational Program (ROP)

Yi-Ching Fenton

ROP Specialist

Alissa Jeske

ROP Teacher

Ashley Kingsbury

Culinary Arts Teacher

Susan Lord

Drama Teacher

Kevin Macare

English Teacher

Lisa Oliver

English Teacher

Elizabeth Quinanola

Computer Science / Math Teacher

Patrick Sullivan

ROP Teacher

Scott Wilford

Physical Education Teacher

David Zogg

Art/Photography Teacher

English Department

Mary Belfield

English Teacher

Joseph Brick

English Teacher

Judy Dale

English Teacher

Garnet Dougherty

English Teacher

Roger Gunderson

English Teacher

Heather Hitchens

English Teacher

Alison Leigber

English Teacher

Kevin Macare

English Teacher

Barbee Martin

English Teacher

Lisa Oliver

English Teacher

Greg Roberts

English Teacher

Cheyenne Woodmansee

English Teacher

Math Department

Michelle Carmo

Math Teacher

Larissa Connors

Math Teacher

Steven Densham

Math / Science Teacher

Tim Ellis

Math Teacher

Ela Ford

Math Teacher

Candi Girardi

Math Teacher

Teoyolli Luna

Math Teacher

Rebecca Macbeth

Math Teacher

Peter McClennen

Math Teacher

Elizabeth Quinanola

Computer Science / Math Teacher

Ashley Simpson

Math Teacher

Jim Tamialis

Math Teacher

Physical Education/Health

Blake Corbin

Physical Education Teacher

Scott Douglass

Physical Education Teacher

John Hayes

Physical Education Teacher

Scott Wilford

Physical Education Teacher

Science Department

Elissa Babiuk

Biology / Environmental Science AP/IB Teacher

Jocelyn Brown

Biology Teacher

Jane Campbell

Earth Science / Oceanography Teacher

Steven Densham

Math / Science Teacher

Annie Granados

Chemistry Teacher

Mike Ingham

Biology Teacher

Tina Martin

Chemistry/Biology Teacher

Lisa Michlin

Chemistry Teacher

Michele Scaglione

Resource Teacher

Robert Snyder

Science Teacher

Eunice Yi

Science Teacher

Social Science/History Department

Yoleisy Avila

Social Science Teacher

Kirk Brown

History Teacher

Eric Burkett

Social Science Teacher

Laurel Crossett

US History Teacher

Carri Geiger

US History Teacher

Drew Hillman

US History Teacher

John Lester

US History Teacher

Michael Maceranka III

Economics Teacher

James Martin

World History Teacher

Elena Nelson

French / Social Science Teacher

Steven Schrenzel

Social Science Teacher

Special Education Department

Fadia Elkadi

Special Education Teacher

Nathaniel Garden

Special Ed, Special Education Teacher

Ashli Gold

Special Ed, Special Education Teacher

Kristin Lampe

Special Ed, Special Education Teacher

Joseph McGriff

Resource Teacher

Rae Ann Pirrello

Resource Teacher

Michele Scaglione

Resource Teacher

Visual and Performing Arts (VAPA)

Loni Fait

Fundamental Art Teacher

Gregory Grant Jr

Music Teacher

Aaron Jaramillo

Choir Teacher

Erin Lopes

Ceramics Teacher

Susan Lord

Drama Teacher

David Zogg

Art/Photography Teacher

World Languages Department

Caroline Aldemir

Spanish Teacher

Yiwen Chao

Chinese Teacher

Maria Di Antonio

World Languages Teacher

Tonya Iribarne

Spanish Teacher

Mariela Jabali

Spanish Teacher

Elena Nelson

French / Social Science Teacher

Nicholas Tate

World Languages Teacher
Powered by Finalsite